adwokat Częstochowa

Alimenty po rozwodzie – kiedy i komu się należą?

Świadczenie alimentacyjne najczęściej zasądzane jest dla dzieci i płacone musi być przez jednego z rodziców. Z alimentów może korzystać również jeden z małżonków po rozpadzie związku małżeńskiego. Komu przysługują alimenty i jak określana jest wysokość takiego świadczenia. Dowiedz się więcej już teraz.

 

Alimenty w wyroku rozwodowym

Świadczenie alimentacyjne może być zasądzone już w wyroku rozwodowym lub później, jeśli jeden z byłych małżonków wystąpi o takie postępowanie. Alimenty mogą być zasądzone przy rozwodzie bez orzekania o winie, jak i wtedy, kiedy rozwód nastąpił z wyłącznej winy jednego małżonka. Najważniejszy jest fakt, zgodnie z którym rozwód wywołał kryzys, wobec którego żona lub mąż popadł w niedostatek.

Świadczenie alimentacyjne ma zabezpieczyć tzw. równą stopę życiową, a rozpad małżeństwa nie powinien wpływać na pogorszenie warunków życia dla żadnej ze stron. Istotny jest tutaj również podział majątku. Częstochowa i każde inne miasto w naszym kraju funkcjonuje w tym zakresie podobnie. Priorytetem jest prawne zabezpieczenie sytuacji materialnej żony oraz męża już po rozpadzie związku małżeńskiego.

 

Ile wynoszą alimenty?

W praktyce na najwyższe alimenty mogą liczyć byłe żony, jeśli rozwód został orzeczony z wyłącznej winy męża. Oczywiście, sąd weźmie pod uwagę dotychczasową stopę życia oraz zarobki byłego partnera. Nie ma jednej, ustalonej wartości takiego świadczenia, ustalanie wysokości alimentów odbywa się zawsze indywidualnie.

Co istotne, raz zasądzoną wysokość świadczenia alimentacyjnego można zmienić. Najczęściej wnioskującą w tym przypadku jest osoba, która alimenty otrzymuje. Musi jednak udowodnić, że dotychczasowa wartość alimentów nie jest wystarczająca w celu godnego utrzymania się, a osoba, która płaci alimenty, musi generować zarobki o odpowiedniej wysokości, aby sprostać nowym oczekiwaniom.

 

Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny?

Jak potwierdza adwokat Częstochowa, świadczenie alimentacyjne wygasa po 5 latach od orzeczenia rozwodu lub w sytuacji, w której osoba pobierająca alimenty wstąpi w nowy związek małżeński. Alimenty mogą zostać przedłużone, na przykład wtedy, kiedy osoba, która je pobiera, nie jest w stanie wykonywać pracy zarobkowej na skutek choroby.

 

Tekst powstał na podstawie informacji przekazanych przez http://kancelariakowalski.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *