Wszelkie schorzenia gardła, krtani, uszu i nosa to coś, czym zajmuje się laryngolog dziecięcy. Diagnozowanie i leczenie pacjentów będących poniżej osiemnastego roku życia to coś, czym zajmuje się na co dzień w swojej pracy.
W jakich sytuacjach należy udać się z dzieckiem do laryngologa?
Okolice szyi, jamy ustnej, uszu czy nosa to obszary ciała, które bada laryngolog dziecięcy. Warszawa jest miastem, w którym specjaliści przeprowadzają także próby czynnościowe nerwów, na przykład nerwu twarzowego. W jakich sytuacjach wizyta u lekarza, jakim jest laryngolog dziecięcy, to konieczność? Pierwsze podejrzenia głuchoty lub nawet niedosłuchu powinny być przesłanką dla rodziców, że nadszedł czas na wykonanie badania słuchu dziecka. To właśnie laryngolog jest w stanie je przeprowadzić oraz dobrać aparat słuchowy, jeśli okaże się on czymś niezbędnym. Poza tym przesłanką do wizyty u laryngologa jest zauważenie, że dziecko zaczęło oddychać głównie przez usta, narzeka na bóle lub zawroty głowy albo ma chrypkę. Tego typu objawy mogą pojawić się po przebytej chorobie (grypie, przeziębieniu), jednak jeśli utrzymują się one dłużej, nie ma na co czekać, trzeba wybrać się do lekarza – laryngolog dziecięcy oceni, czy jest się czym martwić.
Czy do wizyty u laryngologa trzeba się przygotować?
Jak każdy lekarz, laryngolog dziecięcy będzie chciał zapoznać się z dokumentacją medyczną małego pacjenta. Warto mieć ją przy sobie. Co do innych przygotowań – dziecko powinno mieć wyczyszczone okolice, które mają być badane, a także powstrzymać się od spożywania barwiących produktów tuż przed wizytą.