Chcesz zdecydować się na rozwód z orzeczeniem o winie? Konsekwencje podjęcia takiej decyzji to głównie kwestie finansowe. Na etapie składania pozwu przez powoda lub powódkę, konieczne jest uiszczenie opłaty sądowej, której wysokość to 600 złotych. W przypadku rozwodów bez orzecznictwa o winie koszty są redukowane do 300 złotych, a następnie dzielone po połowie na każdą ze stron postępowania. W przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie ostatecznie koszty pokrywa przegrana strona postępowania.
Musisz też pamiętać o kosztach związanych z wynagrodzeniem pełnomocnika, czyli adwokata lub radcy prawnego. Do podstawowych kosztów sądowych trzeba też doliczyć cenę pełnomocnictwa urzędowego, które kosztuje 17 złotych. A może chcesz jednocześnie podzielić majątek i złożyć pozew o rozwód z orzeczeniem o winie? Konsekwencje podjęcia takiej decyzji przełożą się na wstępne koszty sądowe, gdyż mogą oscylować w granicy ok. 1000 złotych. Co więcej, w razie wydania decyzji o eksmisji małżonka z nieruchomości, sąd dolicza dodatkowe opłaty w wysokości 200 złotych.
Koszty rozwodu z orzeczeniem o winie a wynagrodzenie adwokata – ile może wynieść?
Wynagrodzenie adwokata za pomoc w rozwiązaniu sprawy rozwodowej z orzeczeniem o winie może wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ostateczne wydatki są uzależnione od stopnia skomplikowania sprawy, czasu trwania oraz zakresu usług prawnych świadczonych w ramach prowadzenia sprawy rozwodowej i reprezentowaniu interesów klienta przed sądem i stronami postępowania.