badanie krwii poznań

Jak przygotować się do badań laboratoryjnych?

W przypadku badań laboratoryjnych bardzo ważny aspektem jest odpowiednie przygotowanie do pobrania materiału. Oczywiście przygotowanie do badań jest różne w zależności od m.in. rodzaju pobieranego materiału. Można rozróżnić cztery podstawowe rodzaje materiału wykorzystywane do diagnostyki, są to: krew, mocz, kał oraz wydzieliny z nosa i gardła.

 

Badania krwi (Poznań)

Krew to najbardziej uniwersalne badanie laboratoryjne, które wykonywane jest podczas wstępnej diagnostyki różnych chorób. Podstawowe badania krwi dotyczą zazwyczaj morfologii, stężenia glukozy oraz profilu lipidowego. W celu uzyskania miarodajnego wyniku do badań należy odpowiednio się przygotować. Najczęściej sprowadza się to do bycia na czczo ok. 12h przed pobraniem krwi.  Stan na czczo określa nie spożywanie żadnych posiłków, prócz wody. Są to podstawowe zalecenie, które mogą być wzbogacane w zależności od parametrów badanych z krwi i może dotyczyć np. pory dnia. Badania krwi wykonywane są w większości laboratoriów medycznych w Poznaniu, które działają na Narodowy Fundusz Zdrowia jak i prywatnie.

 

Badania moczu

Chcąc wykonać badanie moczu, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiedni pojemnik do moczu. Najlepszym zazwyczaj wydaje się być jałowy kubeczek dostępny w aptekach. Nadaje się on do ogólnego badania moczu jak i pobrania posiewu bakteryjnego. Kolejnym ważnym aspektem jest pora dnia, w której pobierany jest materiał. Poleca się, aby to był mocz z pierwszego porannego wypróżnienia, jednak nie z pierwszego strumienia.

 

Badanie kału

Badanie kału jest bardzo szerokim pojęciem. Obejmuje ono szereg oznaczeń, które można wykonać z  niego, są to np.: markery stanu jelit (np. badanie kalprotektyny, laktoferyny, M2PK, wydzielnicza IgA, zonulina), obecność pasożytów, grzybów oraz patogenów (w tym wirusy, bakterie).  Do pobrania materiału nie należy się zazwyczaj dużo przygotowywać. Do badania wystarczy mieć odpowiedni pojemnik do kału, tzw. kałówkę. Warto wiedzieć, że odpowiednio pobrany kał nie może być zmieszany z innymi wydalinami jak np. mocz czy też mieć kontakt np. z toaletą i wodą z toalety. Materiał zazwyczaj powinien być oddany do laboratorium w ciągu 48h od momentu pobrania.

 

Badanie wydzielin z nosa i gardła

Badania wykonywane z wydzielin nosa i gardła są to wymazy w kierunku oznaczenia patogenów oddechowych. Mogą dotyczyć zakażeń bakteryjnych jak i wirusowych. Wymazy z nosa i gardła są mniej powszechne niż badania np. krwi, ale aktualnie najczęściej wykonywane w celu wykrycia wirusa SARS CoV-2. Ogromne liczby wykonanych badań covidowych, które zazwyczaj były wykonywane w dużej mierze w większych miastach (np. w Poznaniu), zwróciły uwagę na odpowiednie przygotowanie do wymazu materiału.  W przypadku wymazu z gardła pobranie powinno nastąpić rano, przed przyjęciem pokarmów, leków lub po 3-4 h od ostatniego posiłku lub mycia zębów. Natomiast w przypadku wymazu z nosa, powinien być pobrany po co najmniej 2h od możliwego zaaplikowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych (kropli, maści, aerozoli).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *