badanie mri

Jakie choroby pozwala wykryć rezonans z kontrastem?

Zastosowanie nowoczesnego aparatu MR zapewnia niezwykle dokładną diagnostykę, pozwalającą wykryć wiele chorób i schorzeń. Czasem jednak, żeby stało się to możliwe, konieczne jest użycie dodatkowego środka kontrastującego. Kiedy się go stosuje?

Ma on za zadanie zwiększyć dokładność obrazowania, co pozwala uzyskać wiele dodatkowych informacji. Dzięki niemu radiolog jest również w stanie odpowiednio przeanalizować strukturę układu nerwowego i krwionośnego. Wszystko to zdecydowanie rozszerza diagnostykę, dlatego rezonans magnetyczny z kontrastem może okazać się kluczową metodą podczas wykrywania wielu chorób.

Jakich dokładnie? Wśród nich znajdują się wszelkiego rodzaju dolegliwości naczyń krwionośnych, układu nerwowego, nowotwory, guzy (np. płuc, serca i rdzenia kręgowego), udar mózgu i wiele, wiele innych. Bardzo precyzyjne obrazowanie przekłada się na możliwość przygotowania właściwego planu leczenia, uwzględniającego wszystkie dostępne metody. Jak można się domyślić, w sposób znaczący zwiększa to szansę pacjenta na wyzdrowienie.

Gdzie wykonać rezonans z kontrastem?

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, śmiało można stwierdzić, że tego typu metodami obrazowania powinni zainteresować się pacjenci, którym zależy na szybkiej i dokładnej diagnozie. Uzyskać pozwoli ją rezonans magnetyczny bez skierowania, realizowany w klinice prywatnej. Zapewnia ona dostęp do nowoczesnych aparatów, jak również uniknięcie kolejek, co dla wielu osób może być kluczowe. Dzięki temu nie musza bowiem czekać wielu miesięcy na diagnozę i rozpoczęcie leczenia.

Warto w tym miejscu podkreślić jednak, że użycie kontrastu nie zawsze jest możliwe. Wśród przeciwwskazań znajduje się uczulenie, a także choroby nerek, przez której środek ten nie zostać wydalony z organizmu. Wszystko to sprawia, że przed podjęciem ostatecznej decyzji należy skonsultować z lekarzem, który, w przypadku zgłoszenia problemów z nerkami, zaleci dodatkowe badania. Zagwarantują one pełną informację na temat stanu zdrowia pacjenta. Sprawią też, że rezonans magnetyczny zostanie przeprowadzony w sposób bezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *