frez ślimakowy modułowy

Poznajemy proces dłutowania kół zębatych i wielowypustów!

Frezarka do kół zębatych to obrabiarka do wycinania zębów kół zębatych wewnętrznych lub zewnętrznych. Nazwa frezarki odnosi się do faktu, że obcinak zaczepia część przy suwie do przodu i odsuwa się od części przy suwie powrotnym, podobnie działają dłutaki trzpieniowe. Warto spojrzeć na ten temat bliżej i bardziej zrozumieć mechanizm, by móc z niego korzystać jak najlepiej i jak najbezpieczniej.

Dłutowanie kół zębatych i wielowypustów – dłutaki Fellowsa

Przy dłutowaniu ważne jest to, że narzędzie tnące jak na przykład właśnie dłutaki Fellowsa ma kształt koła zębatego o tym samym skoku, co koło zębate, które ma być cięte. Jednak liczba zębów tnących musi być mniejsza niż w przypadku przecinanego koła zębatego w przypadku kół zębatych wewnętrznych. W przypadku kół zębatych zewnętrznych liczba zębów na frezie jest ograniczona jedynie wielkością frezarki. W przypadku większych kół zębatych półfabrykat jest zwykle nacinany do określonego kształtu, aby ułatwić kształtowanie.

Główne ruchy związane z obróbką skrawaniem kół zębatych obrotowych są następujące:

  • ruch cięcia,
  • skok powrotny,
  • ruch indeksujący,
  • zakończenie operacji skrawania.

W ostatnim kroku, ruchy indeksujące i ruchy posuwisto-zwrotne są kontynuowane przez dłutaki VIS, aż wymagana liczba zębów na wymaganą głębokość zostanie wyciętych na całym obwodzie półwyrobu koła zębatego.

Koła zębate i wielowypusty – wszechstronność zastosowania

Dzisiaj istnieją oparte o wyżej wymienione zasady działania maszyny do produkcji kół zębatych dla wielu gałęzi przemysłu, w tym sprzętu ciężkiego, rolnictwa, lotnictwa i obronności. Jeśli nie masz pewności, jak ma to działać dla Twojego przemysłu – najlepiej skontaktuj się z producentem takich maszyn, czy samych dłutaków do kół zębatych, podając szczegóły swojej działalności, aby dowiedzieć się więcej o wszelkich rozwiązaniach, które można zapewnić dla Twoich najbardziej wymagających warunków produkcyjnych i przemysłowych. W ten sposób podnosisz maksymalnie prawdopodobieństwo jakości pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *