alergie pokarmowe

Co wiesz o SIBO?

Borykasz się z przewlekłymi bólami brzucha, zauważasz wzdęcia brzucha i problemy z wypróżnianiem? Być może cierpisz z powodu SIBO (small intestinal bacterial overgrowth), który jest bardzo często mylony z tzw. zespołem jelita drażliwego. Dowiedz się, co to jest SIBO, jakie jeszcze daje objawy, jak diagnozować SIBO oraz jak je skutecznie leczyć już teraz.

Co to jest SIBO?

SIBO to zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Zbyt duża liczba bakterii prowadzi do występowania zjawiska, jakim jest dysbioza jelitowa. Objawy z nią związane bardzo często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i mogą prowadzić do poważnych powikłań. Przyczyną SIBO mogą być różnego rodzaju choroby, w tym cukrzyca, marskość wątroby, ale również zaburzenia odporności czy stosowanie antybiotykoterapii.

Jak rozpoznać SIBO?

Ból brzucha, wzdęcia, oddawanie dużych ilości gazów, biegunka albo zaparcia czy nietolerancja laktozy, która bardzo często mylona jest ze stanem, jakim jest alergia pokarmowa. To najbardziej charakterystyczne objawy SIBO. Ponieważ dolegliwości nie są typowe i mogą świadczyć również o innych chorobach czy czasowym zatruciu pokarmowym, w celu diagnostyki należy wykonać odpowiednie badania.

Diagnostyka SIBO

Rozpoznanie SIBO jest możliwe dzięki wykonaniu nieinwazyjnego badania. To test wodorowo-metanowy z laktulozą. Należy przy tym pamiętać, że pacjent musi być do takiego badania odpowiednio przygotowany. Już 7 dni przed wykonaniem testu powinien zmienić dietę na lekkostrawną, a w dzień wykonywania testu musi pozostawać na czczo.

Jak leczyć SIBO?

Leczenie SIBO ma na celu wyeliminowanie zbyt dużej liczby bakterii w jelicie cienkim. Najczęściej polega na stosowaniu indywidualnie dobranej antybiotykoterapii oraz terapii uzupełniającej witaminy i minerały. Koniecznym uzupełnieniem jest również specjalna dieta eliminacyjna, która wyklucza między innymi spożywanie roślin strączkowych.

Pamiętaj, że nieleczone SIBO może prowadzić do skrajnego niedożywienia, dlatego niepokojące objawy nie mogą być bagatelizowane, ale muszą być natychmiast skonsultowane ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *