Foniatra jest ekspertem w diagnostyce i leczeniu zaburzeń komunikacji i połykania. Są przeszkoleni w zakresie medycznych, psychologicznych i chirurgicznych aspektów głosu, mowy, języka i słuchu. Osoby cierpiące na trudności w którymkolwiek z tych obszarów mogą odnieść korzyść z wizyty u foniatry.
Czym zajmuje się lekarz foniatra?
Podstawową rolą foniatry jest identyfikacja problemów komunikacyjnych u osób, które mogą być związane z warunkami fizycznymi lub rozwojowymi, takimi jak zaburzenia ze spektrum autyzmu lub porażenie mózgowe. Ponadto ich wiedza specjalistyczna obejmuje ocenę zdolności połykania dla osób, które mogą mieć dysfagię (trudności z połykaniem). W tym celu mogą wykorzystać badania obrazowe, takie jak wideofluoroskopia rentgenowska lub zmodyfikowane badania połykania baru.
Po ocenie i postawieniu diagnozy foniatra będzie pracował z pacjentem nad dostosowaniem planów leczenia dostosowanych do indywidualnych potrzeb.
Kiedy należy udać się do foniatry?
Jeśli masz trudności z mówieniem, głośne dźwięki wydają się przytłaczające lub zniekształcone, lub jeśli masz problemy z przeżuwaniem lub połykaniem – być może nadszedł czas na wizytę. Inne problemy, takie jak przewlekła chrypka czy uporczywy ból ucha, to również powody, dla których warto skonsultować się z foniatrą. Jeśli masz jakiekolwiek zmiany w zdolności odczuwania smaku jedzenia lub odczuwasz drętwienie twarzy, mogą to być również oznaki, że dzieje się coś poważniejszego i wymaga pomocy medycznej tego typu specjalisty.